3 zastosowania keramzytu w budownictwie ekologicznym
Codziennie staramy się dbać o naszą planetę: segregując śmieci, oszczędzając wodę, ograniczając zużycie plastiku. Równie ważne jak te codzienne czynności jest dokonywanie ważnych wyborów, na przykład dotyczących tego, jak i z czego będzie zbudowany nasz dom. Budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większą popularnością – jak można w nim wykorzystać produkty z keramzytu?
Keramzyt – lekki, trwały, z naturalnych surowców
Wszystko zaczyna się od specjalnej gliny, która jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób powstają różnej wielkości kuliste ziarna keramzytu, kruszywa ceramicznego, które jest porowate, a więc bardzo lekkie i niezwykle wytrzymałe. Naturalny surowiec to dodatkowy argument do wykorzystania keramzytu do ekologicznego budownictwa. Do tego jest to produkt lokalny – kruszywo Leca jest wytwarzane w Polsce, z gliny wysokoilastej wydobywanej w okolicach Gniewu w województwie pomorskim.
Budownictwo ekologiczne, czyli jakie?
Wbrew pozorom, termin ten nie odnosi się wyłącznie do tworzenia budynków bez wykorzystania sztucznych lub szkodliwych materiałów. Odnosi się on także to tego, żeby w trakcie użytkowania domu nie dochodziło do strat energii. Stąd bardzo ważne jest wybranie odpowiednich materiałów i technologii budowlanych już w trakcie planowania i budowy. Keramzyt i produkty wykonane z niego, w tym pustaki i bloczki z keramzytobetonu, są doskonałe do tego celu!
Ściany, które oddychają
Keramzyt to wszechstronny materiał. Można go wykorzystać do tworzenia pustaków i bloczków, które są lekkie i z których można tworzyć ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, obudowy kominów i wiele więcej. Pustaki wykazują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością, czyli sprawiają, że ściana oddycha. Dzięki temu wnętrze jest jednocześnie ciepłe i suche, a co za tym idzie – mieszkanie w takim ekologicznie zbudowanym domu zapewnia zdrowie całej rodziny.
Zaprawy, które ograniczają mostki termiczne
Ciepło „ucieka” z budynku przede wszystkim w miejscach, które są określane mostkami termicznymi. Straty energii są nie tylko nie ekologiczne, ale i kosztowne, odbijają się w wyższych rachunkach za ogrzewanie. Rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych, ciepłochronnych zapraw z keramzytem. Dzięki swojej strukturze materiał ten jest termoizolacyjny i mrozoodporny i bardzo dobrze sprawdza się nawet w tak newralgicznych miejscach, jak mostki termiczne.
Skuteczne oczyszczanie ścieków
Porowaty keramzyt świetnie nadaje się także do filtrowania, dlatego wykorzystuje się go do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Ekologiczny dom bardzo często jest zaopatrzony w przydomową oczyszczalnię, w której można zastosować to lekkie kruszywo.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024