Rodzaje betonu
Beton samozagęszczalny – jest to mieszanka która nie wymaga mechanicznego wibrowania. Wyeliminowanie konieczności mechanicznego zagęszczania betonowanie konstrukcji o znacznym stopniu zbrojenia i nietypowych formach. Beton samozagęszczalny wymaga na każdym etapie technologicznym większej dokładności i wzmożonego nadzoru, ze względu na większą wrażliwość na właściwości mieszanki.
Beton samopoziomujący – stanowi ulepszoną wersję płynnego jastrychu anhydrytowego i jest przeznaczony specjalnie na podkłady podłogowe. Dzięki dużej płynności jego podkład po stwardnieniu jest gładki, więc nie wymaga zacierania.
Beton wodoszczelny – dzięki precyzyjnemu doborowi składników i zminimalizowaniu porowatości mieszanki, wodoszczelność betonu klasuje się pomiędzy W2 do W12.
Beton odporny na ścieranie – stosuje się go zazwyczaj w miejscach narażonych na obciążenia takie jak – garaże, podjazdy i wjazdy do posesji. Rozróżnia się dwa rodzaje ścierania – przedmiotami o powierzchni płaskiej (koła samochodu, buty) oraz kruszywami sypkimi (żwir, ziemia). Składniki mieszanki dobiera się w zależności od rodzaju ścierania an danej powierzchni.
Beton wysokowartościowy – beton o wytrzymałości na ściskanie powyżej 60 MPa. Jest także trwały, odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jego skład jest dobrany tak, aby wszystkie parametry techniczne były na jak największym poziomie. Stosuje się go przy tworzeniu trwałych elementów o dużej nośności oraz rozpiętości.
Beton architektoniczny – może być nim każdy tradycyjny beton, o ile cechy odpowiadają zamierzeniom architekta – nadać mu odpowiedni kolor, kształt, fakturę.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024