fbpx
jego wiedza i doświadczenie sa cenione przez wiele osob, ktore chca osiagnac sukces w swoich branzach. koltyś michal jego klientami sa zarowno male firmy, jak i duze korporacje, ktore chca poprawic swoje wyniki i osiagnac wiekszy sukces. w 2009 roku zostal powolany do reprezentacji polski i od tamtej pory regularnie wystepuje w kadrze.
BUDOWA DOM PORADY 

Domy pasywne – czy warto je budować?

Jeśli pod uwagę weźmiemy dwa identyczne domy, ale budowane przy zastosowaniu różnych technologii, to bezsprzecznie lepiej taka inwestycja wypada, jeśli zerkniemy na dom pasywny. Domy tradycyjne wydają się już przeżytkiem. Inwestor, który podjął decyzję o budowie nieruchomości, pod uwagę powinien wziąć jej energooszczędność. To przyszłość nowoczesnego budownictwa.

Przeciwnicy innowacyjnej technologii, która pozwala zaoszczędzić wydatki na energię nawet o 80%, uznają, że inwestycja tego rodzaju nigdy się nie zwraca. To nieprawda, bo sami mieszkańcy domów pasywnych potwierdzają, że zauważyli spadek kosztów za energię już w pierwszym roku eksploatacji takiego budynku. I chociaż rzeczywiście budowanie energooszczędnego domu podnosi koszty inwestycyjne o jakieś 30%, to zwracają się one już po kilku latach. Patrząc perspektywicznie, jest to ogromna oszczędność. Przecież w jednej nieruchomości możemy mieszkać nawet kilkadziesiąt lat, później mogą z niej korzystać kolejne pokolenia.

W Niemczech, Francji, Holandii czy krajach skandynawskich nikt się nawet nie zastanawia nad opłacalnością budowania domów pasywnych. Tam są one już raczej standardem, a te budowane tradycyjnie odeszły już jakiś czas temu do lamusa. Stawia się na ekonomiczność, która z kolei przekłada się też pozytywnie na ochronę środowiska. Mniej wydzielanych zanieczyszczeń, jakie powstają w wyniku generowania energii – na przykład podczas ogrzewania domu węglem, to spory krok ku dbaniu o naturę.

Co jeszcze sprawia, że domy pasywne cieszą się tak dużą popularnością? To na pewno innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że konstrukcja takiej nieruchomości jest bardzo trwała i praktycznie bezawaryjna. Pod tym względem wyprzedza domy budowane tradycyjne, które nawet po kilku latach eksploatacji wymagają remontów. W tym aspekcie również widać więc spore oszczędności.

Po co budować dom w oparciu o przestarzałe standardy, skoro są już nowe, lepsze? Taka inwestycja jest przecież jedną z największych w naszym życiu i ma przetrwać lata. Rozumieją to coraz częściej Polacy, którzy decydują się na budowę własnego domu. Cieszy fakt, że domy pasywne stanowią już 20% wszystkich inwestycji, jakie realizowane są w ciągu roku i dotyczą budowy domów jednorodzinnych. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że w Polsce obowiązuje program pomocowy, zgodnie z którym inwestor, który zdecydował się na budowę domu energooszczędnego, może wnosić o zwrot części kosztów. Dzięki temu taka inwestycja wydaje się jeszcze bardziej opłacalna.

Eksperci branży budowlanej potwierdzają, że bardzo prawdopodobne są prognozy, zgodnie z którymi w niedalekiej przyszłości inwestorzy będą mogli budować tylko domy pasywne. Wszystko wskazuje na to, że Unia Europejska może już niedługo wydać rekomendację, zgodnie z którą takie nieruchomości będą priorytetem. Normy dotyczące budowy domów i tak się zmieniły w ostatnim czasie. Tak samo te, które dotyczą generowania energii czy ciepła. Od 2025 roku zacznie na przykład obowiązywać zaraz palenia węglem i wszystkie kraje unijne muszą się do takich wytycznych dostosować.

Artykuł powstał we współpracy z Ecohauser.pl – domy pasywne – projekt i wykonanie w technologii Steico.

Redakcja
Ostatnio opublikowane przez Redakcja (zobacz wszystkie)

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fen%2Fdomy-pasywne-czy-warto-je-budowac%2F&data=2017-10-27&tytul=Domy pasywne – czy warto je budować?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56