Budowa szopy na narzędzia
Pielęgnacja ogródka zajmuje dużo czasu i wymaga poświęceń, ale także i narzędzi. Przeróżne grabki, łopaty, szpadle, konewki, sekatory, nożyce, siekiery oraz wiele więcej. To wszystko trzeba gdzieś pomieścić. Idealnie do tego nadają się szopy lub komórki na narzędzia. Można w sklepach znaleźć gotowe konstrukcje, ale co to wtedy za frajda i satysfakcja z tego że zrobiliśmy coś sami? My opiszemy w kilku krokach jak zbudować samemu szopę na narzędzia !
Fundamenty
Podstawą będą solidne fundamenty, w końcu nie chcemy by nasza praca legła w gruzach przy silniejszym wietrze. Betonowe stopy fundamentowe osadzić należy na głębokości około 80cm i w odstępach nie większych niż 1m i muruje w zaprawie cementowej. Wylane fundamenty muszą schnąć nawet kilka dni.
Budowa konstrukcji
Wszystkie drewniane elementy takie jak kantówki, belki, łaty, więźby dachowe oraz stemple budowlane można znaleźć w każdym tartaku np. tartak warszawa. W fundamentach należy zamocować metalowe kotwy na których osadza się konstrukcje szopy. Zaczyna się od jednej ściany mocując w równych odległościach drewniane słupy za pomocą kotew. Podłogę należy układać tak by nie stykała się z betonem ani z ziemią. By utrzymać dach, potrzebna jest solidna więźba. Do najczęściej wybieranych pokryć dachów należy papa, dachówki, trzcina oraz gnoty bitumiczne.
Drzwi i okna
Budując wcześniej ściany ustaliliśmy miejsca na drzwi i okno. Do samodzielnego wykonania ramy okiennej zachęcam doświadczonych majsterkowiczów, a reszcie polecam zakup gotowego produktu w sklepie. Drzwi również można zakupić w sklepie, lecz własnoręcznie robione nadadzą charakteru oraz przyniosą wiele satysfakcji. Jeżeli mamy czas oraz chęci, warto spróbować. Pamiętać należy jednak o dokładnych pomiarach. Należy zachować 1 – 1,5 cm odstępu między ziemią a skrzydłem drzwi by otwierały się bezproblemowo i nie szurały po ziemi.
Konserwacja
Naszą drewnianą szopę należy zakonserwować by nie straszne były jej niesprzyjające warunki pogodowe, wilgoć, zmiana temperatur oraz korniki. Należy wybrać odpowiednie impregnaty do drewna konstrukcyjnego by zabezpieczyć naszą konstrukcje. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i odtłuszczona rozcieńczalnikiem odpowiednim do rodzaju impregnatu: wodą z dodatkiem detergentu, gdy stosujemy impregnaty wodne, lub rozcieńczalnikiem ftalowym przy impregnatach rozpuszczalnikowych.
- Mobilgarázs 3×5 – kompakt és praktikus megoldás járművéhez - 12 június 2023
- Gjerder til hage – ideer til et stilig gjerde i hagen - 18 november 2022
- Mikor érdemes mobilgarázsba fektetni és miért? - 19 október 2022