fbpx
OGRÓD 

Jak prawidłowo dbać o basen ogrodowy?

W upalne dni kąpiel w basenie ogrodowym przynosi prawdziwą frajdę dzieciom oraz ochłodę i wytchnienie dorosłym. Po rozłożeniu basenu rozporowego, czy stelażowego, ważne jest jeszcze prawidłowe dbanie o niego podczas całego sezonu letniego. Jak prawidłowo pielęgnować wodę w nim i zapewnić jej prawidłowe parametry?

 

Filtrowanie

Filtr ma za zadanie usunięcie z wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki czemu jest ona krystalicznie czysta. Dostępne są różnego rodzaju filtry. Baseny rozporowe i stelażowe mogą pracować w oparciu o filtry Intex i Bestway. Są to wymienne wkłady umieszczane w pompie. Należy je wymieniać średnio co dwa tygodnie, zawsze uprzednio wyłączając pompę. Filtry te są łatwe w montażu i wymianie oraz skutecznie zapobiegają tworzeniu się osadów, piany i zmętnienia wody w basenie.

 

Chlorowanie

Baseny stelażowe i rozporowe, z uwagi na fakt, iż przeważnie są duże i znajduje się w nich spora ilość wody, której nie wymienia się często, wymagają zastosowania wkładów z chlorem. Służy on do dezynfekcji wody, w której mogą namnażać się rożne drobnoustroje. Chlor przeciwdziała również tworzeniu się glonów i koagulacji drobnych zanieczyszczeń. Warto podkreślić również, że im wyższa temperatura wody, tym więcej tego typu zanieczyszczeń powstaje. Specjalne tabletki lub granulki z podchlorynem sodu umieszcza się na stałe w dedykowanym do tego celu pojemniczku i uzupełnia, kiedy się skończą. Dla pewności warto również kontrolować poziom chloru w basenie ogrodowym, który powinien wynosić 03-0,5 mg/l. Służą do tego specjalne testery.

 

Siatki czyszczące

Pomimo zastosowania filtrów z pompą oraz tabletek z chlorem w basenie gromadzą się również inne zanieczyszczenia, typu piasek, trawa, czy włosy. Można je usunąć tylko mechanicznie. Służą to tego siatki z bardzo drobnymi oczkami, którymi szybko i skutecznie usuniemy większe zanieczyszczenia. Posiadają one wygodny uchwyt z możliwością regulacji jego długości. Naprawdę warto zaopatrzyć się w tego typu akcesorium, zwłaszcza jeżeli z basenu korzystają głównie dzieci, zapominające o płukaniu stóp przed wejściem do basenu, lub jeśli mamy również zwierzęta domowe, których sierść dostaje się do wody.

 

Optymalne pH

Woda w basenie ogrodowym powinna mieć pH z przedziału 7,2-7,6. Warto kontrolować ten parametr przy pomocy testerów. Zbyt niskie pH bowiem może podrażniać skórę i oczy, zbyt wysokie natomiast sprawia, że w wodzie tworzą się osady z kamienia i nie jest ona przejrzysta, a mętna. Dostępne są też środki do obniżania lub podwyższania pH w basenie ogrodowym. Dozuje się je do wody w odpowiedniej ilości, podanej w instrukcji.

 

Czysty basen przez całe lato

Jak widać sam wybór odpowiedniego typu i rozmiaru basenu to nie wszystko. Bardzo istotne jest też prawidłowe dbanie o wodę w basenie rozporowym lub stelażowym. Pozwoli to cieszyć się chłodną i orzeźwiającą kąpielą podczas upalnych dni.

Related posts

Leave a Comment

PORTALE PARTNERÓW