fbpx
BUDOWA DOM 

Jakie zalety związane są z budową parterowych domów?

Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym inwestorzy decydują się na budowę domów jednokondygnacyjnych, parterowych. Wynika to nie tylko z faktu, że taka budowa jest po prostu tańsza w realizacji, ale również z wielu zalet, jakie są związane z małymi domami parterowymi.

Zmiana postrzegania domów jednorodzinnych

W polski krajobraz terenów wiejskich i podmiejskich wpisane są co najmniej dwukondygnacyjne domy, w których parter stanowi część mieszkalną, a strych pod spadzistym dachem wykorzystywany jest jako składzik dla wszelkich mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Z wielu obiektywnych przyczyn jeszcze do niedawna nie rozważano możliwości zastosowania małych domów parterowych przy budowie. Dziś zaczyna się to zmieniać, ponieważ inwestorzy dostrzegają, że parterowy dom ma uniwersalne zastosowanie. Znakomicie komponuje się z otaczającym krajobrazem, może być bardzo przestronny i wygodny, zarówno dla młodej rodziny, jak i dla seniorów.

Kwestie ekonomiczne

Tym, co przemawia za wyborem domów parterowych, są niskie koszty całej inwestycji. Można wybrać tanie projekty domów parterowych, a następnie wybudować je przy niższych kosztach niż w przypadku budowy wielokondygnacyjnego domu. Dzieje się tak pomimo faktu, że pod dom jednokondygnacyjny trzeba wykonać wykopy i fundamenty o większej powierzchni oraz przewidzieć wydatki, jakie wiążą się z dużą powierzchnią dachu. Porównujemy przy tym ze sobą domy o podobnej powierzchni użytkowej.

Oszczędności wypracować możemy nie tylko przy zakupie projektu, ale i w trakcie budowy. Domy parterowe mają mniejsze wymagania wobec nośności budynku, ponieważ mają niewielkie obciążenia wobec ścian konstrukcyjnych czy stropu. Nie trzeba w ich przypadku wykonywać ścian i stropu nad parterem, co powoduje, że koszty budowy są zredukowane. Do tego dochodzi oszczędność na zakupie i montażu okien dachowych, nie trzeba stawiać wysokich rusztowań podczas budowy i budować schodów, które pociągają za sobą niebagatelne koszty.

Cechy domów jednopoziomowych

Projekty domów parterowych przewidują rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji naziemnej, co ułatwia codzienne czynności w przypadku osób niesprawnych ruchowo, seniorów czy rodzin z małymi dziećmi. Nawet jednak fakt, że mamy tylko jeden poziom do dyspozycji, nie sprawia problemu, by wyraźnie rozdzielić strefy dzienną z salonem, kuchnią i WC oraz prywatnej z sypialniami i prywatną łazienką. Jak wskazują projektanci domów jednokondygnacyjnych na stronie: https://lipinscy.pl/projekty-domow-parterowych w domu jednorodzinnym można uzyskać funkcjonalną przestrzeń. Zaletą takiego domu, zwłaszcza przy prostej bryle i prostym w konstrukcji dachu, jest jego energooszczędność. Jeśli na dodatek zostaną wykorzystane od strony południowej elewacji domu duże przeszklenia, wpłynie to dobrze na doświetlenie wnętrza oraz na zwiększenie pasywności w ogrzewaniu domu.

 

Related posts

Leave a Comment

PORTALE PARTNERÓW