Kiedy zdecydować się na schody dwubiegowe?
Rynek budowlany i architektoniczny jest niezmiernie szeroki, przez co nawet w przypadku wyboru tak prostego miejsca w domu, jak schody, mamy do dyspozycji przynajmniej kilka opcji. Jedną z nich są schody dwubiegowe, które w wielu wnętrzach mogą się sprawdzić, ale nie znaczy to, że nie są pozbawione minusów. Przyjrzyjmy się bliżej temu, kto i dlaczego powinien wybrać właśnie tę opcję, a kto powinien się jej raczej wystrzegać.
Czym są schody dwubiegowe?
Kierując się samą nazwą możemy zgadywać, że są do schody posiadające dwa biegi. Co to znaczy? Otóż jest to rodzaj schodów, które w pewnym momencie wspinania się na górę są łamane, czyli nie wchodzimy na piętro jedną prostą linią, tylko dwoma lub więcej. W miejscu, w którym następuje złamanie, znajduje się zazwyczaj jeden, szeroki stopień, na którym możemy odpocząć. Jednym z minusów schodów jednobiegowych jest właśnie brak spocznika, gdyż pokonujemy jedną linię stopni aż na sam szczyt
Schody dwubiegowe bardzo często są wykorzystywane w domach jednorodzinnych, gdyż przepisy nakazują łamanie schodów, jeśli połączenie między piętrami wymaga zastosowania więcej niż osiemnastu stopni schodowych. jest to podyktowanie nie tylko bezpieczeństwem użytkowników, ale również praktycznymi względami, o których poniżej.
Wady i zalety schodów dwubiegowych
Główną i chyba jedyną wadą tego typu schodów jest ilość miejsca, które zajmują. Są po prostu bardzo szerokie ze względu na to, że musimy zapewnić przestrzeń dwa dwóch rzędów stopni, a nie tylko dla jednego. Nadrabiają to jednak wygodą użytkowania i prezencją. Dużo łatwiej jest pokonać większą ilość niewysokich stopni, niż wspinać się po schodach wyjątkowo stromych. Poza tym jest to bezpieczeństwo dla starszych ludzi, gdyż mogą po drodze odsapnąć na załamaniu. Co do wyglądu, schody dwubiegowe gwarantują dużo większe możliwości aranżacji i prezentują się zwykle lepiej, niż jedna linia wiodąca na górę.
Artykuł powstał przy współpracy producenta schodów dwubiegowych helta.pl
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024