Ściany z kamienia naturalnego – dodaj wnętrzu odrobiny luksusu
Jednym z mitów na temat wystroju z kamienia naturalnego jest ten, iż komponuje się on w formie naściennych paneli jedynie we wnętrzach łazienkowych czy też w recepcjach luksusowych hoteli. Stwierdzenie takie jest niesprawiedliwe o tyle, o ile oferta płyt z marmuru, trawertynu czy granitu jest na tyle zróżnicowana, że każdy zainteresowany zakupem znajdzie optymalne rozwiązanie, pasujące do jego architektonicznej wizji. Kamień naturalny to surowiec nie tylko niezwykle trwały, ale również uniwersalny. Jakie są dodatkowe zalety płynące z wykorzystania paneli z kamienia naturalnego we wnętrzu domu, mieszkania czy obiektu użytkowego? O odpowiedzi nietrudno.
Płyty z kamienia naturalnego to wszechstronny materiał wykończeniowy. W ostatnich latach taki sposób aranżacji wnętrz znacznie zyskał na popularności. Duża w tym zasługa firm oferujących renomowane produkty wysokiej jakości w adekwatnych cenach. Jedną z nich jest niewątpliwie *J.P. Pilch* www.jppilch.pl, gdzie dodatkowy atut dla potencjalnych klientów stanowi fakt, że wszystkie płyty – zarówno marmurowe, granitowe, trawertynowe jak i wykańczane przy pomocy kamieni półszlachetnych (chociażby mieniącego się różnobarwnymi refleksami onyksu) można zobaczyć w hali ekspozycyjnej. Taki wariant zdecydowanie ułatwia wybór spośród dziesiątek wzorów, kolorów oraz faktur.
Kamienie ozdobne mogą być szlifowane na gładko (najczęściej są wówczas marmurowe), bądź cechować się bardziej chropowatą fakturą. To sprawia, że są wykorzystywane w różnego typu projektach nawiązujących do odmiennych stylów architektonicznych czy wnętrzarskich. Oczywiście – by takie płyty w odpowiedni sposób przylegały do podłoża konieczne jest przygotowanie powierzchni. Warto jednak pokusić się o taki krok, by jak nadłużej cieszyć się trwałą i estetyczną nawierzchnią. Pamiętajmy, że panele naścienne z kamienia naturalnego są przede wszystkim :
- trwałe i stosunkowo łatwe do pielęgnowania;
- estetyczne i pięknie komponujące się szczególnie z wnętrzami eleganckimi, stwarzają iluzję przestrzeni większej – lub w razie potrzeby – wprowadzają do pomieszczenia swoistą strefowość. Kamień naturalny wcale nie musi znamionować przepychu – można go zaaranżować również na sposób minimalistyczny i nowoczesny;
Ściana z kamienia naturalnego powinna być dopasowana do charakteru danego wnętrza, ale i do panujących w nim warunków. Marmur może okazać się przykładowo mniej odporny na ścieranie czy matowienie niż granit, z kolei trawertyn jest dużo bardziej porowaty, przez co nie sprawdzi się w pokojach o dużej wilgotności. Rzecz jasna nie należy zapominać o optymalnej pielęgnacji powierzchni. Płytki należy czyścić i impregnować przy pomocy dedykowanych im środków. Z reguły nie jest konieczne częstsze konserwowanie naściennych paneli z płyt – jednak stale warto obserwować ich stan, zwłaszcza w okresie grzewczym. Warto pamiętać, że takie płyty w dużym stopniu akumulują ciepło.
Oczywiście kamienie naturalne mogą być z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz, w formie elewacji. Wówczas, z uwagi na wyjątkową trwałość wybór najczęściej wskazuje na granit. Jest on łatwy do utrzymania w czystości, dodaje prywatnej siedzibie, czy też miejscu rezydowania firmy elegancji, a przy tym – przy odpowiedniej konserwacji jest inwestycją na długie lata. Można zatem powiedzieć, że płyty z kamienia naturalnego pozwalają na wykończenie domu, ogrodu oraz tarasu – wszystko zależy od tego, jak daleki zakres prac projektowych jest planowany oraz jakim budżetem dysponujemy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Sznurówki do butów nowej generacji - 8 oktober 2020
- Hobby - 18 september 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 september 2020