fbpx
BUDOWA NARZĘDZIA 

Nowoczesne pompy do różnorodnych zastosowań

Pompy wszelkiego rodzaju, wykorzystywane są wielu sytuacjach, w bardzo różnych od siebie branżach. Znajdziemy więc pompy dla budownictwa, górnictwa, dla straży pożarnej czy też dla zakładów gospodarki wodnej. Różnią się one od siebie znacznie pod względem parametrów i konstrukcji, bowiem są przeznaczone do zupełnie różnych zadań. Warto zapoznać się nieco bardziej z różnymi rozwiązaniami technologicznymi w tym zakresie, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej pompom przewoźnym, wykorzystywanym przez jednostki straży pożarnej oraz pompom z podwójnym napędem – spalinowym i elektrycznym, przeznaczonym do pracy przede wszystkim w budownictwie. 

Pompy z podwójnym napędem

Pompy z podwójnym napędem to stosunkowo rzadka oferta producentów, niemniej jednak występują, a w wielu przypadkach sprawdzają się wręcz wyśmienicie. Na ogół pompy te, są bardzo dobrym rozwiązaniem do prac w budownictwie przy odwadnianiu, w tym także odwadnianiu igłofiltrami. Mamy tutaj na przykład agregat pompowy GEHO ZD900 Diesel-Electro Silent. Tego typu pompy z podwójnym napędem – spalinowym i elektrycznym, są idealne w przypadku kiedy prace odwodnieniowe realizowane są w różnych warunkach. Musimy przecież pamiętać, iż nie zawsze możliwe jest wykorzystanie prądu elektrycznego, szczególnie na oddalonych od zabudowy, placach budowy. W takich sytuacjach można bezproblemowo pracować na napędzie Diesla. W przypadku zaś prowadzenia odwodnień w terenie z dostępem do prądu elektrycznego wystarczy przełożyć pasy napędowe na drugi silnik i można pracować na silniku elektrycznym. Przykładowy agregat ZD 900 pozwala na osiągnięcie parametrów technicznych takich jak:

  • 95 m3/godz. wydajności
  • 20 m wysokości podnoszenia

Pompy przewoźne do zastosowań w pożarnictwie

Jeśli chodzi o pompy stosowane przez jednostki straży pożarnej, to przede wszystkim mamy na myśli mobilne motopompy o wysokiej wydajności i odporności na ciągłą pracę w trudnych warunkach. Tego typu pompy powinny oczywiście przed dopuszczeniem do użytku dostać odpowiedni certyfikat wydawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Na stronie https://www.cnbop.pl/ możemy znaleźć aktualną listę (aktualizowaną co dwa tygodnie) pomp, które takowy certyfikat posiadają. Dzięki temu zawsze pod ręką jest aktualna lista certyfikowanych jednostek, które mogą być wykorzystywane w pracy jednostek pożarniczych. Przede wszystkim chodzi tutaj także o mobilność. W tym przypadku będą to po prostu pompy przewoźne, czyli certyfikowane pompy na ramie montowane na homologowanych przyczepach. Dzięki temu pompa taka nadaje się do sprawnego i szybkiego transportu w miejsca, w których jest niezbędna bez konieczności stosowania dużego wozu bojowego. Wystarczy zwykły samochód strażacki z hakiem holowniczym, aby przetransportować motopompę w miejsce zapotrzebowania i rozpocząć działania.

Related posts

Leave a Comment

PORTALE PARTNERÓW