fbpx
DOM 

System Off-grid i On-grid zalety, wady i różnice

Wybierając instalacje fotowoltaiczne, możemy zdecydować się na ich przyłączenie do publicznej sieci elektrycznej (On-grid) lub działanie całkowite niezależne, w trakcie którego magazynuje się wyprodukowany prąd we własnych akumulatorach (Off-grid). System Off-grid i On-grid zalety, wady i różnice – oto przegląd najważniejszych informacji, które należy poznać decydując się na taką inwestycję jak panele fotowoltaiczne.

System On-grid – zalety i wady

System On-grid polega na przyłączeniu domowej elektrowni fotowoltaicznej do publicznej sieci i odsprzedawanie do niej wyprodukowanych nadwyżek prądu. Fotowoltaika tego typu jest najpopularniejszym obecnie i najtańszym rozwiązaniem, praktykowanym zwłaszcza przez właścicieli domów jednorodzinnych całorocznych czy firm, które dzięki zmianom w ustawie OZE również stały się prosumentami odsprzedającymi nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej. Na system On-grid składają się ogniwa fotowoltaiczne, inwerter, który zmienia prąd stały produkowany przez instalację na zmienny o parametrach identycznych z tymi w sieci publicznej, liczniki produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczenia. Na bieżąco zużywany jest prąd powstający w takiej domowej lub firmowej elektrowni solarnej, a wszelkie nadwyżki, których i tak trudno uniknąć, mogą być odsprzedawane do zakładu energetycznego.

Główną zaletą systemu On-grid jest właśnie możliwość odsprzedawania nadwyżek produkowanego prądu do sieci energetycznej. Do nielicznych minusów takiego rozwiązania należy natomiast fakt, że w przypadku awarii sieci elektrycznej inwerter odłącza panele od instalacji i nie można korzystać z urządzeń elektrycznych w domu.

System Off-grid – zalety i wady

Fotowoltaika typu Off-grid to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w domkach letniskowych wyposażonych w instalację fotowoltaiczną oraz przez osoby, które chcą całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Jego niższa popularność wynika przede wszystkim z kosztów, które należy ponieść na zakup nie tylko paneli fotowoltaicznych, inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, ale też akumulatorów, magazynujących wyprodukowany prąd oraz regulatora, niezbędnego do prawidłowego ładowania akumulatorów tak, aby zminimalizować straty energii i nie spowodować szybkiego zniszczenia akumulatorów. W takim przypadku prosument nie ma również możliwości odsprzedania wyprodukowanych nadwyżek. W ogólnym rozrachunku system Off-grid nie jest więc aż tak opłacalny i nie pozwala na szybki zwrot kosztów inwestycji, aby był często wybierany przez osoby i firmy decydujące się na przejście na alternatywne źródła produkowania energii.

Niezależnie od wyboru systemu On-grid lub Off-grid, firma WASTA zapewnia swoim klientom najwyższej jakości komponenty instalacji fotowoltaicznej, doradzając, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w indywidualnym przypadku i montując całość. Zapraszamy na stronę http://wasta.com.pl/panele-fotowoltaniczne.html i zapoznania się z naszą ofertą!

Related posts

https://codeengineers.com/pl/definition/24-8-x-x-x/Case-study-woocommerce
aktualne newsy ze świata biznesu, inwestycji i finansow- zapraszamy - biznes info - informacje i wiadomości biznesowe – magazyn dla kazdego biznesmena
Mamy w swej ofercie różnorakie propozycje promocyjne dla swoich klientów, sezonowo sprawdzenie akumulatora oraz alternatora. warsztat samochodowy otwarty w soboty Warszawa Nasz zakład mechaniczny świadczy różnorodne usługi z zakresu mechaniki samochodowej i wszelkiej obsługi pojazdów. Potrzebny warsztat samochodowy prosty w soboty? Wstąp do Altmot Warszawa – kompleksowe usługi w kuszących cenach.
Ytbehandling Malmö gör att du kan få lämpligt skick på metalltaket, lämpligt för dess användning. Ring och be om detaljer. Malmö Laserskärning Dornbockning Malmö är en speciell teknik för bockning och skärning av metallmaterial. Be om ett kampanjerbjudande.      sukienki na wesele eleganckie dla mamy