fbpx
PORADY 

Wentylacja a kominek

Jeśli chcemy mieć dom z kominkiem, powinniśmy pomyśleć o skutecznej wentylacji. Niezależnie od tego, czy chcemy wybudować dom od podstaw, czy będzie to wynajmowane mieszkanie, czy też stary dom nabywany przez nas z przeznaczeniem do remontu, konieczne jest zapewnienie sprawnej wentylacji przed rozpoczęciem korzystania z kominka.

Nieprawidłowo działająca wentylacja w budynku – konsekwencje

Niewystarczająco sprawnie działająca wentylacja może doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania kominka i odwrotnie: źle zbudowany kominek będzie wpływał negatywnie na wentylowanie wnętrza domu. Jak uniknąć takiego negatywnego oddziaływania na siebie nawzajem tych dwóch czynników?

Wentylacja w domach z kominkami z otwartą komorą spalania

Pomieszczenia, w których znajduje się kominek, powinny być odpowiednio wentylowane, aby spalanie przebiegało w sposób niezakłócany, a przede wszystkim bezpieczny. Przebywanie w pomieszczeniu niedostatecznie wentylowanym, ale opalanym kominkiem (lub kozą grzewczą) może doprowadzić do zatrucia czadem. Aby proces ten przebiegał bezproblemowo, rodzaj wentylacji powinien być dopasowany do rodzaju kominka.

Kominki z otwartą komorą spalania są wyzwaniem dla inwestorów, którzy chcą mieć dom energooszczędny, a tym bardziej dom pasywny. Aby przewiew w pomieszczeniu z kominkiem z otwartą komorą spalania był wystarczający, konieczne jest zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej, lub wentylacji nadciśnieniowej, tudzież wentylacji nawiewno-wywiewnej. Koniecznością jest zainstalowanie kanału wyprowadzającego zużyte powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek i musi być to kanał przeznaczony wyłącznie dla oczyszczania pomieszczenia z kominkiem. W przypadku wentylacji grawitacyjnej zachodzi ryzyko dostarczania niewystarczającej ilości świeżego powietrza. Poznamy to po tym, że podczas rozpalania w piecu dochodzi do tak zwanej cofki, czyli do gromadzenia się dymu w pomieszczeniu (dym powinien ulatywać przez komin na zewnątrz). Aby wspomóc cyrkulację powietrza, warto zainstalować specjalne nawiewniki (z funkcją zamykania, gdy kominek nie jest używany).

Wentylacja w domach z kominkami z zamkniętą komorą spalania

Kominki z zamkniętą komorą dobrze współgra z każdym dowolnym rodzajem wentylacji (naturalną, mechaniczną wywiewną lub mechaniczną nawiewno-wywiewną). Powietrze potrzebne do przeprowadzenia procesu spalania doprowadza się do kasety zwykle przez specjalny kanał umieszczony w podłodze (sprawdź, ile kosztuje instalacja wentylacji Gdańsk tego typu). Specjaliści radzą, aby dla bezpieczeństwa umieścić w takim pomieszczeniu dodatkowy kanał wyprowadzający powietrze.

Related posts

https://codeengineers.com/pl/definition/153-x-x-22-x/Search%20Quality%20Team-anglia-w-anglii-google.co.uk
zestaw biżuterii ślubnej dla kobiet - maniolo.pl opinie - Wszystkie zestawy biżuterii ślubnej dostępne są tylko dla kobiet
Wyburzenia budynków Warszawa xurl.pl opinie Świadczymy usługi budowlane na rynku - dokładniej możemy Ci pomóc w wyburzeniach, rozbiórkach, demontażach obiektów budowlanych, w wykopach i wszelkich robotach ziemnych. Interesują Cię fachowe wyburzenia budynków – Warszawa? Zapraszamy do BIK Polska – działamy kompleksowo, dobrze i w konkurencyjnych cenach.
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315 Łódź sepowskie uprawnienia na kurs minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315          producent zamków