fbpx
DOM 

Czy izolacja pozioma jest potrzebna?

Dawniej w starym budownictwie nie przywiązywano większej wagi do odizolowania murów od gruntu. A dostępne materiały nie gwarantowały skuteczności z powodu oferowanej w owych czasach jakości. Stosowano wentylowanie drewniane podłogi, które umożliwiały cyrkulację powietrza w budynku. Aktualnie przy remontowaniu budynków starego typu, popełnianych jest wiele błędów spowodowanych poziomem wiedzy murarzy remontujących swoje 4 kąty na własną rękę. Okazuje się później, że jedynym wyjściem z sytuacji jest profesjonalne osuszanie murów.

Po remoncie okazuje się, że w niedługim czasie występuje wszechobecna wilgoć podciągana kapilarnie. Nowe posadzki i szczelne tynki powodują zaburzenia w przepływie powietrza. Wilgoć, która wcześniej była usuwana poprzez ruch powietrza szuka ujścia. Idealnym w tym przypadku kierunkiem są uszczelnione ściany, które absorbują wodę i przenoszą ją w wyższa partie muru. Poziom zawilgocenia ścian może sięgać do 1,5m (w szczególnych przypadkach nawet do 3 metrów). Osuszanie murów standardowymi metodami nie przynosi wtedy większego efektu, ponieważ źródło problemu nie zostało usunięte. A problem cały czas będzie narastał.

Przed tego typu generalnymi remontami, gdzie nie są znane istniejące dawniej zasady najlepiej skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy będą potrafili znaleźć wyjście z tej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem dla budynków już istniejących jest osuszanie murów przez ich przecięcie i odizolowanie od podłoża płytami z tworzywa sztucznego bądź też wprowadzenie w mur mieszanki izolującej przez specjalistyczne firmy. Specjaliści wykonujący profesjonalne osuszanie murów wykonają stosowne badania i dobiorą metody izolacji obiektu od gruntu. Aktualnie izolacja pozioma jest bardzo ważnym elementem każdego budynku i wykonanie jej jest możliwe także w budynkach już istniejących.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Futuro – osuszanie murów https://podcinaniefundamentow.pl/.

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fczy-izolacja-pozioma-jest-potrzebna%2F&data=2018-10-31&tytul=Czy izolacja pozioma jest potrzebna?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56