fbpx
OGRÓD PORADY 

Czym jest biohumus i dlaczego warto go stosować w naszym ogrodzie?

Co to jest biohumus?

Biohumus to płynny nawóz organiczny, który powstaje podczas trawienia substancji organicznej (kompost, obornik, odpady spożywcze itp.) w organizmach dżdżownic kalifornijskich. Wyprodukowany w ten sposób nawóz, jest wzbogacony mikroorganizmami obecnymi w przewodzie pokarmowym właśnie tego gatunku, zwanego inaczej kompostowcem różowym. Mikroorganizmy te mają bardzo korzystny wpływ na rośliny rosnące na ziemi wzbogaconej biohumusem. Nawóz ten przeznaczony jest do wzbogacania wszelkiego rodzaju roślin, występujących w ogrodach, balkonach lub tarasach. Polecany jest szczególnie do upraw ekologicznych. Nic dziwnego, bo biohumus jest wytwarzany w sposób naturalny, w zgodzie z środowiskiem naturalnym.

Zalety stosowania biohumusu

Biohumus, jak już wspomniano wcześniej, jest wytwarzany dzięki trawieniu substancji organicznej. Jest więc w stu procentach naturalnym nawozem. Dzięki temu, że biohumus zawiera w swoim składzie mikroorganizmy, które w powolnym procesie obumierania uwalniają do gleby substancje odżywcze i związki mineralne, nie jest możliwie tzw. przenawożenie. Wszystkie cenne pierwiastki są oddawane ziemi stopniowo. W ten sposób wszystkie cenne składniki są przez długi czas dostarczane do podloża. Nawozy takie, jak biohumus mogą bez obaw być wykorzystywane na każdy rodzaj gleby. Nie musimy się przy tym martwić, że zasoli on nam ziemię lub zmieni jej odczyn pH. Biohumus spowoduje, że gleba zostanie oczyszczona ze szkodliwych związków, np. azotanów lub metali ciężkich. Dodatkowo w tak wzbogaconej ziemi szybciej tworzy się struktura guzełkowata. Biohumus bogaty jest również w takie pierwiastki jak magnez i wapń. Oprócz tego warto pamiętać, że nawóz ten powstrzymuje szkodliwe działanie rozmaitych chorób, które atakują nasze rośliny, dzięki czemu jakość plonu będzie o wiele lepsza. Warzywa oraz owoce uprawiane na glebie wzbogaconej biohumusem smakują dużo lepiej.

Na koniec podsumujmy informacje. Biohumus to nawóz naturalny, który bogaty jest w wiele cennych substancji i związków mineralnych. Nie można go przedawkować. Usuwa z gleby zanieczyszczenia. Biohumus zapewni nam dobrą jakość plonów.

Jak stosować biohumus?

Biohumus ma szerokie zastosowanie. Nawóz doskonale nadaje się zarówno do roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Zwykle biohumus stosuje się w proporcji 1:10 w przypadku roślin uprawianych w ogrodzie. Jeśli zaś chodzi o rośliny rosnące w domach, to nawozu tego nie należy rozcieńczać. W tym przypadku stosuje się od 80 ml do 150 ml biohumusu. Wszystko to zależy od gatunku danej rośliny, a także od jej wieku, rodzaju ziemi. Nie bez znaczenia jest również wielkość. Rośliny doniczkowe wystarczy podlewać raz na siedem dni. Dokładne informacje znajdziemy na opakowaniu.

Przy zakupie humusu warto pamiętać o kilku kwestiach. Wielu producentów tego nawozu wprowadza konsumenta w błąd. Prawdziwy biohumus zawiera mikroflorę bakteryjną. Trzeba więc uważnie czytać etykietę, żeby nie dać się nabrać nieuczciwym producentom i nie spowodować zniszczenia naszych upraw.  

Related posts

Leave a Comment

https://codeengineers.com/pl/definition/69-7-x-x-x/Gray-Hat-SEO-shoplo
Jeśli masz niski budżet to akcesoria dla zdrowia znajdziesz do 100 złotych. Kupując u nas zaoszczędzisz jeszcze więcej. - akcesoria dla zdrowia do 100 złotych - https://maniolo.pl/uroda-zdrowie-i-wlosy/
noclegi czarna gora ceny apartamentow. noclegi stronie slaskie ceny noclegi czarna gora opinie klientow.
Zdobądź uprawnienia HDS - z nami będzie to łatwiejsze. uprawnienia palacza Wieluń W naszej ofercie znajdziesz również kurs palacza. Uprawnienia palacza dają Ci wiele możliwości. Dzięki nim otrzymujesz duży zakres obowiązków utrzymania w dobrym stanie technicznym kotłów.          bluzki z półokrągłym dekoltem