fbpx
projekty domówDOM 

Gotowy czy indywidualny – jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?

Dobór projektu jest jedną z najważniejszych decyzji dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Obecnie inwestorzy mogą kupić gotowy projekt, ale mogą również zlecić jego wyrysowanie w biurze architektonicznym. Na co warto się zdecydować? Zarówno gotowy, jak i indywidualny projekt domu jednorodzinnego mają swoje zalety i wady. Najlepiej zatem przeanalizować je przed wyborem konkretnej oferty.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego

Gotowe projekty domów można kupić obecnie w wielu biurach architektonicznych – także przez internet np uarchitekta.pl. Jakie są najważniejsze plusy i minusy gotowych projektów domów?

Zalety:

  • Szeroki wybór

Do dyspozycji są setki różnych projektów gotowych, dlatego można przebierać w propozycjach domów parterowych, piętrowych, z użytkowym poddaszem, z garażem i bez garażu. To zarówno małe domy o powierzchni około 60 m2, jak i te mające znacznie większe przestrzenie.

  • Niska cena

Cena projektu gotowego jest niższa niż koszt projektu indywidualnego. Można kupić je nawet za około 2-2,5 tysiąca złotych.

  • Szybki zakup

Dużym atutem gotowych projektów jest ich łatwy i szybki zakup. Plany można mieć u siebie już w przeciągu paru dni od złożenia zamówienia.

Wady:

Brak indywidualnego dopasowania
Chociaż asortyment gotowych projektów jest bardzo szeroki, nie dają one możliwości indywidualnego dopasowania do potrzeb inwestora.

  • Adaptacja projektu

Warto także pamiętać o tym, że gotowy projekt będzie wymagał adaptacji przez architekta adaptującego. Ma ona na celu dopasowanie projektu do warunków panujących na wybranej przez inwestora działce. To dodatkowy koszt wynoszący nawet ponad 2 tysiące złotych.

  • Indywidualny projekt domu jednorodzinnego

Druga opcja to projekt indywidualny, czyli przygotowany przez biuro architektoniczne na zlecenie klienta. Jakie ma zalety i wady?

Zalety:

  • Indywidualne dopasowanie

Projekt indywidualny jest realizowany według życzeń klienta, dlatego może on spełnić wszystkie jego wymagania. Oczywiście, powoduje to, że cena projektu indywidualnego jest wyższa niż za ten gotowy.

  • Projekt na każdą działkę

Wąska, nieustawna, położona na zboczu działka nie jest problemem dla biura architektonicznego. Można wtedy dopasować projekt specjalnie do terenu – adaptacja nie jest już potrzebna.

Wady:

  • Wyższa cena

Minusem jest koszt indywidualnego projektu domu, który zależny jest od złożoności projektu oraz od metrażu budynku. Zazwyczaj to cena od około 8 tysięcy złotych wzwyż.

  • Dłuższy czas realizacji

Na realizację projektu na zamówienie trzeba zaczekać kilka miesięcy, dlatego jest to czas dłuższy niż przy kupnie projektu gotowego.

Related posts

PORTALE PARTNERÓW