fbpx
DOM KONSERWACJA PORADY 

Jak zadbać o dach zimą?

Nasze pokrycie dachowe narażone jest na działanie różnych szkodliwych czynników przez cały rok. Najgorsze są jednak mrozy, zmiany temperatury oraz deszcze. Jak jednak powstrzymać destrukcyjne działanie tych czynników i zadbać o stan dachu przez cały rok?

Bez względu na to czy pokrycie dachu jest nowe, czy służy nam już kilka lat, warto regularnie sprawdzać jego stan. Dzięki temu możemy w czas wykryć usterkę i zapobiec większej naprawy.

Czyszczenie rynien przed zimą

Liście, gałęzie, igliwie i inne organiczne zanieczyszczenia wydają się niepozorne, lecz mogą przyczynić się do sporych szkód. Rynny kiedy są zapchane, są niedrożne i nie działają w sposób należyty czyli nie odprowadzają wody. W takim przypadku woda nie będzie wylewana w odpowiednie miejsce, będzie wylewała się poza boczne krawędzie co może powodować przedostanie się wody do częśći wstępnego pokrycia dachu. Może nastąpić także zalewanie ścian domu. W czasie zimy zapchane rynny nie pozwalają na zsuwanie się z dachu śniegu. Przeciążone rynny mogą łamać się, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla elewacji domu ale także dla osób w pobliżu budynku.

Podczas konserwacji należy sprawdzić szczelność systemu, w miejscach nieszczelnych należy zastosować uszczelnienie kauczukowe, silikonowe bądź bitumiczne.

Kontrolowanie stanu pokrycia dachowego

Warto przynajmniej raz w roku sprawdzić stan pokrycia dachowego. Należy zwrócić uwagę na wygięcia, wykruszenia, dziury i inne tego typu nieprawidłowości. Jeżeli chcemy by dach był sprawdzony w sposób fachowy, musimy wezwać profesjonalistów. Firma dekarska będzie w stanie zauważyć i wykryć więcej uszkodzeń niż my. Wszystkie prace warto zapisywać w książce serwisowej dachu.

Usuwanie śniegu

Zalegający śnieg to obciążenia dla konstrukcji dachu, a szczególnie kiedy jest to dach z niewielkim stopniem nachylenia bądź płaski. Duża warstwa śniegu może stworzyć tak duże obciążenie by zarwać konstrukcję nośną pokrycia. Odśnieżając systematycznie dach zapobiegamy zarwaniu ale także i grzywny do 1000zł.

zgodnie z art. 91a ustawy Prawo Budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, który niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W przypadku dachów stromych warto zainwestować w akcesoria (np. płotki) zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się śniegu. Tego typu instalacje chronią także rynnę przed oberwaniem.

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fjak-zadbac-o-dach-zima%2F&data=2017-06-06&tytul=Jak zadbać o dach zimą?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56