fbpx
BUDOWA 

Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?

Nie każda konstrukcja wymaga wydania urzędowego pozwolenia na jej budowę, niektóre z nich spełniające konkretne warunki mogą zostać postawione przez właściciela działki z zachowaniem kilku zasad bez konieczności przedstawiania dokumentów. Warto poznać te warunki, by ustrzec się przed karami, lub innego rodzaju kłopotami. Musimy także zapoznać się z przepisami określającymi dokładnie, jaki rodzaj obiektu możemy na swojej działce postawić, a jaki nie.

Rozmiar ma znaczenie

Prawo stanowi, iż na swojej posesji bez pozwolenia możemy wybudować obiekt parterowy, nieprzekraczający 35 metrów kwadratowych. Mogą to być wszelkiego rodzaju hale stalowe, altanki czy też budynki gospodarcze. Nie jest konieczne, by każdy takie obiekt posiadał fundament, czy też był podpiwniczony. Jeżeli mamy zamiar wybudować garaż lub wiatę chroniącą auto przed działaniem czynników atmosferycznych, to w myśl obowiązujących przepisów, możemy taką konstrukcję stawiać bez pozwoleń.

Jeżeli chodzi, np. o hale produkcyjne, to one także muszą spełniać wspomniane wyżej kryteria. Ci z nas, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, często decydują się na przechowywanie niezbędnych materiałów na terenie swojej posesji. Do tego celu stawia się hale magazynowe, bo jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Jednak by nie było konieczne długotrwałe i skomplikowane kompletowanie dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwoleń, wystarczy zdecydować się na obiekt o kubaturze poniżej 35 metrów kwadratowych.

Inne ograniczenia

Kolejną ważną informacją, jest ta, iż na każde 500 metrów kwadratowych działki mogą przypadać tylko dwa tego rodzaju obiekty. Przepisy nie mówią, jaka ma być maksymalna wysokość takiego budynku. Dlatego też tak długo, jak np. hale przemysłowe pozostaną parterowe, możemy zaprojektować je tak, by spełniały nasze wymagania. W większości przypadków obiekty o wysokości 3 lub 4 metrów oferują bardzo dużo przestrzeni do wykorzystania.

Natomiast każdy obiekt o wymiarach przekraczających 35 metrów kwadratowych lub posiadający więcej niż tylko jedno piętro wymaga administracyjnego pozwolenia na jego postawienie. Inaczej jest to traktowane jako samowola budowlana i może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Rozważając stawianie na należącym do nas terenie rozmaitych konstrukcji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i dopiero wtedy podjąć decyzję czy decydujemy się na mniejszy obiekt bez pozwolenia, czy też większy, ale wymagający zdobycia zgody odpowiednich organów administracyjnych.

Jeśli szukasz firmy, która profesjonalnie zajmie się budową obiektu budowlanego, sprawdź www.bib-systems.pl

Related posts

Leave a Comment

PORTALE PARTNERÓW