fbpx
DOM 

System Off-grid i On-grid zalety, wady i różnice

Wybierając instalacje fotowoltaiczne, możemy zdecydować się na ich przyłączenie do publicznej sieci elektrycznej (On-grid) lub działanie całkowite niezależne, w trakcie którego magazynuje się wyprodukowany prąd we własnych akumulatorach (Off-grid). System Off-grid i On-grid zalety, wady i różnice – oto przegląd najważniejszych informacji, które należy poznać decydując się na taką inwestycję jak panele fotowoltaiczne.

System On-grid – zalety i wady

System On-grid polega na przyłączeniu domowej elektrowni fotowoltaicznej do publicznej sieci i odsprzedawanie do niej wyprodukowanych nadwyżek prądu. Fotowoltaika tego typu jest najpopularniejszym obecnie i najtańszym rozwiązaniem, praktykowanym zwłaszcza przez właścicieli domów jednorodzinnych całorocznych czy firm, które dzięki zmianom w ustawie OZE również stały się prosumentami odsprzedającymi nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej. Na system On-grid składają się ogniwa fotowoltaiczne, inwerter, który zmienia prąd stały produkowany przez instalację na zmienny o parametrach identycznych z tymi w sieci publicznej, liczniki produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczenia. Na bieżąco zużywany jest prąd powstający w takiej domowej lub firmowej elektrowni solarnej, a wszelkie nadwyżki, których i tak trudno uniknąć, mogą być odsprzedawane do zakładu energetycznego.

Główną zaletą systemu On-grid jest właśnie możliwość odsprzedawania nadwyżek produkowanego prądu do sieci energetycznej. Do nielicznych minusów takiego rozwiązania należy natomiast fakt, że w przypadku awarii sieci elektrycznej inwerter odłącza panele od instalacji i nie można korzystać z urządzeń elektrycznych w domu.

System Off-grid – zalety i wady

Fotowoltaika typu Off-grid to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w domkach letniskowych wyposażonych w instalację fotowoltaiczną oraz przez osoby, które chcą całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Jego niższa popularność wynika przede wszystkim z kosztów, które należy ponieść na zakup nie tylko paneli fotowoltaicznych, inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, ale też akumulatorów, magazynujących wyprodukowany prąd oraz regulatora, niezbędnego do prawidłowego ładowania akumulatorów tak, aby zminimalizować straty energii i nie spowodować szybkiego zniszczenia akumulatorów. W takim przypadku prosument nie ma również możliwości odsprzedania wyprodukowanych nadwyżek. W ogólnym rozrachunku system Off-grid nie jest więc aż tak opłacalny i nie pozwala na szybki zwrot kosztów inwestycji, aby był często wybierany przez osoby i firmy decydujące się na przejście na alternatywne źródła produkowania energii.

Niezależnie od wyboru systemu On-grid lub Off-grid, firma WASTA zapewnia swoim klientom najwyższej jakości komponenty instalacji fotowoltaicznej, doradzając, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w indywidualnym przypadku i montując całość. Zapraszamy na stronę http://wasta.com.pl/panele-fotowoltaniczne.html i zapoznania się z naszą ofertą!

Related posts

https://codeengineers.com/pl/blog/28-4-x-x-x/kreacje_marketingowe_-_Halloween_2017-windu
informacje ze świata biznesu i inwestycji - biznes info - informacje i wiadomości biznesowe – magazyn dla kazdego biznesmena
Kołtyś Michał http://e-lifestyles.pl/jak-prowadzic-swoj-biznes-i-utrzymac-sie-na-rynku-porady-od-michala-koltysia/ minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach7-6
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315 2020 karnawałowy bal minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315      sukienki na wesele eleganckie dla mamy