Żaluzje czy rolety – co poleca ich producent?
Co lepsze — rolety czy żaluzje aluminiowe?
Chcesz uczynić swój dom lub mieszkanie jeszcze wygodniejszym? Chcesz cieszyć się komfortem i prywatnością w dzień i w nocy? Nie chcesz, aby latem było za gorąco, a zimą ciepło uciekało przez nieszczelne okna? Jest jeden sposób, który pozwoli ci to osiągnąć. Tym sposobem są rolety zewnętrzne. Być może nie miałeś z nimi do czynienia i nie wiesz, na które się zdecydować. W tym artykule przeczytasz wszystko, co ważne o dekoracjach okiennych.
- Co to są rolety zewnętrzne?
- Jak działają żaluzje drewniane i aluminiowe?
- Czy rolety materiałowe to dobry wybór?
Czym zajmuje się producent rolet
Na rynku działa wiele firm, zajmujących się produkcją osłon okiennych. Jedną z takich jest https://www.roletyalu.pl/. Od wielu lat zajmuje się ona produkcją rolet i żaluzji okiennych, które w jej ofercie występują w naprawdę dużym wyborze. Znaleźć tam można zarówno osłony do stosowania na zewnątrz budynku, jak i od środka. Po kolei postaramy się przybliżyć każdy z tych produktów, opisując jego zalety.
Poznajemy rolety zewnętrzne do domów i mieszkań
Jedna z ważniejszych inwestycji przy budowie i urządzania mieszkania jest montaż rolet okiennych. Osadzane są one we wnęce okiennej. Można to zrobić na etapie budowy, wówczas rolety antywłamaniowe będą ukryte pod tynkiem. Jeżeli natomiast kupiliśmy już ukończony dom, w którym elewacja została wykonana, zewnętrzne rolety okienne można zamocować we wnęce, pod górną krawędzią. Odbywa się to kosztem wielkości otworu okiennego, ale jest to rozwiązanie bezinwazyjne, niewymagające niszczenia elewacji. Producent rolet okiennych oferuje kasety w popularnych kolorach, pozwalając na ich łatwe dopasowanie do kolorystyki elewacji. Decydując się na aluminiowe rolety zewnętrzne, warto od razu sprawdzić ofertę na bramy garażowe segmentowe lub rolowane. Zamawiając oba produkty, mamy więcej szans na uzyskanie korzystnej ceny. Oczywiście zarówno rolety, jak i brany garażowe powinny być tego samego koloru.
Żaluzje aluminiowe i drewniane montowane od środka budynku
Kolejne rozwiązanie z zakresu osłon okiennych to żaluzje wewnętrzne. Mogą one być wykonane z listew aluminiowych lub drewnianych. Mocowane są na wytrzymałych sznurkach i posiadają mechanizm do podnoszenia żaluzji lub obracania ich pod kątem 75 stopni do szyby, tak aby zasłonić widok. Żaluzje drewniane mogą być produkowane z kilku rodzajów drewna. Są to jednakowo żaluzje z drewna egzotycznego, bardzo odporne na działanie wilgoci i promieni UV, jak również żaluzje aluminiowe, wyjątkowo lekkie i wytrzymałe. Dostępne w różnych kolorach i oczywiście produkowane na wymiar, pozwalają optymalnie zagospodarować każdy otwór okna lub drzwi balkonowych, tarasowych.
Jak dbać o żaluzje drewniane i aluminiowe?
Aby utrzymać wewnętrzne żaluzje w czystości, wystarczy je okresowo czyścić wilgotną szmatką. Chodzi o to, aby zbierać kurz, który będzie się odkładał na płaskich powierzchniach rolet. W konserwacji i czyszczeniu mogą nam pomóc dedykowane końcówki do odkurzacza, które jednocześnie odkurzają dwie sąsiadujące ze sobą listwy,
Klasyczne rolety materiałowe w wielu kolorach
Alternatywą dla żaluzji wewnętrznych są oczywiście rolety rzymskie oraz standardowe rolety z materiału, w tym zaciemniające. Zasada ich działania jest prosta. Odpowiednich rozmiarów arkusz tkaniny nawijany jest na aluminiowy wałek, do którego zainstalowano mocowania i mechanizm zwijania. Rolety takie można mocować bezpośrednio do ramy okiennej lub ściany. Co więcej, producent rolet zewnętrznych i wewnętrznych daje wybór kolorów dla plastikowych akcesoriów. Najczęściej jest to kolor biały, brązowy i grafit.
Sprawdź dostępność materiałowych osłon okiennych:
- Rolety zaciemniające — wykonane z grubej tkaniny nieprzepuszczającej promieni słonecznych;
- Rolety rzymskie — wyróżnia je ciekawy sposób podwijania na zakładkę, zamiast rolowania na wałek;
- Rolety dzień-noc – ten rodzaj rolet składa się z materiału o dwóch stopniach przepuszczalności światła, na dzień i na noc.
- Rolety wolnowiszące – ten rodzaj rolet można używać np. jako ekran dla rzutnika lub przesłona pomiędzy stanowiskami do pracy.
Jak należy dbać o materiałowe rolety wewnętrzne?
Każdy, kto zdecydował się na zakup rolet materiałowych, na pewno zadaje sobie pytanie, jak należy o nie dbać, jak je czyścić i konserwować. Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Osłony okienne z tkanin można odkurzać, a jeśli pojawiły się na nich plamy, należy je prać punktowo bez pocierania materiału. Sztywne tkaniny do rolet nie nadają się do prania w pralce, można, zamiast tego próbować je czyścić odkurzaczem parowym. Producent rolet wewnętrznych do każdego opakowania dołącza czytelną instrukcję montażu i pielęgnacji, w której wskazane są bezpieczne i skuteczne środki piorące.
Znacznie prościej wygląda temat czyszczenia rolet zewnętrznych. Konserwacja ogranicza się do usunięcia z nich kurzu. Można to zrobić wodą z węża ogrodowego, pozostawiając następnie rolety opuszczone aż do całkowitego wyschnięcia. Nie należy jednak tej czynności wykonywać w pełnym słońcu, kiedy rolety są mocno nagrzane. Różnica temperatur pomiędzy wodą i stalą mogłaby doprowadzić do ich odkształcenia się.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024