fbpx
Brzeszczoty do wyrzynarekBUDOWA 

Brzeszczoty do laminatu, metalu oraz wyrzynarek

Wyrzynarki to niezwykle funkcjonalne przyrządy, w których istotny jest nie tylko element zmechanizowany, ale przede wszystkim rodzaj brzeszczotu. To od jego charakteru zależy, jakie będzie przeznaczenie urządzenia oraz czy sprawdzi się jako część ekwipunku profesjonalisty. Z reguły prace wymagające użycia brzeszczotów do metalu, laminatorów czy też wyrzynarek do glazury zleca się specjalistom. Nie bez przyczyny. Jednakże również posiadając umiejętności należy regularnie konserwować sprzęt i wymieniach w nim części. Poniżej wyjaśniamy różnice pomiędzy brzeszczotami do wyrzynarek, laminatów oraz metalu.

 

Brzeszczoty do wyrzynarek to grupa najbardziej zróżnicowana. Zawiera różnego typu ostrza, z których każde posiada swoją specyfikację w zakresie materiału, jaki tnie najlepiej. Dzięki dopasowaniu właściwej geometrii zębów, ich wielkości, sposobu skierowania (do góry, do dołu, ukośnie) pozwala na wykonanie prac remontowych w sposób efektywny, ale przede wszystkim dużo szybciej, niż gdyby stosować jedynie rozwiązania uniwersalne. Warto pamiętać, że każdy etap realizacji projektu – niezależnie od jego rozmachu – musi być wykonywany z należną precyzją. Pozwoli to uniknąć często kosztownych, a przede wszystkim uciążliwych poprawek, które często są prawdziwą gehenną dla wykonawców, ale i zleceniodawców.

 

Podziałka uzębienia to jeden z kluczowych parametrów – odstęp między zębami mówi o tym, jaki rodzaj surowca będzie najłatwiej poddać obróbce. Warto pamiętać, że im więcej zębów pracuje przy cięciu jednocześnie, tym efekt jest bardziej „wygładzony” – trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza przy bardziej grubych surowcach. Optymalna szerokość brzeszczotu odpowiada za to, czy cięcie będzie wystarczająco precyzyjne oraz na jakiej linii najłatwiej będzie je przeprowadzić. Ciensze z reguły lepiej sprawdzają się do tworzenia łuków.

 

  • Brzeszczoty do laminatu, jak sama nazwa wskazuje, znajdują zastosowanie przy cięciu parkietów oraz paneli laminowanych. Ich specyficzna budowa sprawia, że powierzchnia cięcia jest wolna od wszelkich zadziorów, drzazg, a poszczególne klepki parkietu znacznie łatwiej do siebie dopasować, bez ryzyka, iż efekt końcowy będzie nieestetyczny. Sekret tkwi w tym wypadku w tym, że zęby są zaostrzone w sposób ukośny, szlifowane zbieżnie (czyli na kształt trapezu) oraz stosunkowo blisko rozmieszczone i skierowane w dół. Takie brzeszczoty także dostępne są w różnych rozmiarach;

 

  • Ostrza do metalu z kolei powinny mieć twardsze zęby niż sam surowiec, jednak w takim przypadku konieczne jest ich pokrycie powłoką zapewniającą elastyczność – brzeszczoty bimetaliczne to najlepsze rozwiązanie. Aż 2/3 ich powierzchni stanowi elastyczny trzon, natomiast pozostałą część wykonyje się z metalu o frezowanych zębach. Koszty bimetalicznych brzeszczotów do metalu przewyższają kwoty, jakie trzeba zapłacić za uniwersalne ostrza, jednak zapewniają precyzyjne cięcie oraz długotrwałe użytkowanie (przy odpowiedniej konserwacji);

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Related posts

Leave a Comment

PORTALE PARTNERÓW