Bufor ciepła do kominka – czy ma sens
Bufor ciepła to zbiornik, w którym zastosowano warstwowy układ wody. Woda zimna stanowi dolną warstwę, natomiast woda ciepła-warstwę górną. Jest to możliwe dlatego, że woda gorąca jest lżejsza od zimnej. W ten sposób uzyskujemy stały dostęp do ciepłej wody użytkowej przy minimalnych stratach ciepła. Bufor wodny wspomaga również produkcję energii potrzebnej do ogrzania budynku. Obecność dwóch warstw wody (o różnej temperaturze) eliminuje konieczność ogrzania całej wody znajdującej się w buforze, dzięki czemu jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne.
Kominek z buforem – sposób na oszczędne gospodarowanie ciepłem
Jako że kominek nie może stanowić jedynego sposobu ogrzewania pomieszczeń, rozsądnym rozwiązaniem jest połączenie go z buforem ciepła. Może on współwystępować z następującymi układami: z kominkiem i pompą ciepła, z kominkiem i piecem gazowym bądź z kominkiem i piecem elektrycznym. Bufor ciepła do kominka magazynuje energię cieplną wytwarzaną przez kominek. Ponadto ciepło uwalniane jest tylko wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba, a więc w momencie poboru ciepłej wody użytkowej (wtedy podgrzana zostaje kolejna jej porcja) lub w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej określonego poziomu. Dodatkowo stabilizowana jest temperatura pomiędzy kominkiem a odbiornikami ciepła (grzejnikami, czy ogrzewaniem podłogowym).
Liczne korzyści
Bufor wodny jest rozwiązaniem przede wszystkim ekonomicznym. Akumulując ciepło, ogranicza on czas całkowitego palenia w kominku do kilku godzin dziennie, podczas gdy ciepło wyprodukowane w tym czasie może zostać wykorzystane nawet przez kilka kolejnych dni. Jak więc widać można sporo zaoszczędzić na opale. Zwiększa się również efektywność spalania. Bufor ciepła do kominka jest też ekologiczny, ponieważ ogranicza emisję tlenku węgla, substancji smolistych i sadzy, które są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale osadzając się w przewodzie kominowym prowadzą do jego zatykania się, co wiąże się z koniecznością częstszego czyszczenia komina. Co ważne, bufor ciepła do kominka zwiększa bezpieczeństwo pracy systemu grzewczego przy wysokich temperaturach.
Bufor ciepła w przypadku kominków jest więc rozwiązaniem, które ma duży sens. Optymalne spalanie, prawidłowa regulacja temperatury w pomieszczeniach, akumulacja energii cieplnej w celu jej późniejszego wykorzystania oraz przedłużenie żywotności całej instalacji to najważniejsze korzyści wynikające z instalacji bufora wodnego. Warto pamiętać również, iż dopiero kominek wyposażony w bufor ciepła może osiągnąć swoją największą sprawność. Idealnie dobrany bufor pozwoli więc na znaczne usprawnienie działania instalacji grzewczej oraz na spore oszczędności.
Dowiedz się więcej na http://www.noel.pl/bufor-ciepla-do-kominka/
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024