fbpx
BUDOWA 

Szerokie zastosowanie pali prefabrykowanych

Pale fundamentowe prefabrykowane stosowane są w budownictwie nieprzerwanie od niemal 6 tys. lat. Obecnie najczęściej sięga się po pale prefabrykowane pełne, mające wymiary poprzeczne od 25×25 cm do 40×40 cm i o długości maksymalnej 18 m. Znacznie rzadziej stosuje się pale, które mają postać rurek z dnem otartym bądź zamkniętym. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej falom prefabrykowanym, czym właściwie one są, jakie są ich największe zalety, a także gdzie najczęściej są one wykorzystywane?

 

Czym są pale prefabrykowane?

Pale prefabrykowane to gotowe elementy żelbetowe, które instaluje się w gruncie z wykorzystaniem specjalistycznej jednostki sprzętowej. Taka jednostka jest wyposażona w system wibracyjny, udarowy oraz wciskany. Elementy te stosowane są od wielu lat na rynku geotechnicznym, w celu posadowienia niemalże każdego rodzaju obiektów budowlanych i to w zróżnicowanych warunkach gruntowych.

Pale fundamentowe prefabrykowane produkowane są z najwyższej klasy betonu, który gwarantuje ich odpowiednią sprężystość, trwałość oraz odporność na zarysowania. W przypadku wystąpienia znacznych nierówności terenu, wykorzystuje się pale prefabrykowane wykonane pod dużym kątem. Pale te mają łaskie obustronne zakończenie, a dodatkowo wyposażone są w symetryczne zbrojenie, co znacznie ułatwia manewrowanie podczas ich ustawiania. Warto zauważyć, że stosowanie pali prefabrykowanych nie wymaga wydobywania ziemi, a także jest niezależne od panujących warunków pogodowych.

 

Zalety pali prefabrykowanych

W budownictwie, rynku bardzo konkurencyjnym, szybkość wykonania inwestycji ma ogromne znaczenie, jest to bowiem jeden z podstawowych warunków przetargowych. Z tego też powodu wykonawcy tak chętnie sięgają po dobre i sprawdzone elementy konstrukcyjne, które znacznie przyspieszają proces budowy. Taką zaletę posiadają właśnie pale prefabrykowane. W ciągu zaledwie 24 godzin możliwe jest wykonanie na jednej palownicy konstrukcji o długości nawet 350 m. Z kolei fundamenty przygotowane z wykorzystaniem takich pali mogą mieć głębokość nawet do 40 m.

Pale fundamentowe prefabrykowane możemy też zastosować przy tworzeniu fundamentów pośrednich, a co więcej możemy dzięki nim łatwo dopasować długość do warunków gruntowych.

A zatem wśród największych zalet pali fundamentowych prefabrykowanych należy wskazać:

  • szybkość wykonania,
  • pełną kontrolę jakości instalowanych elementów, nawet w przypadku gruntów o niskich parametrach wytrzymałościowych,
  • możliwość instalowaniach ich pod kątem,
  • możliwość określenia nośności tuż po instalacji w oparciu o opór wpędu.

 

Zastosowanie pali prefabrykowanych

Pale prefabrykowane z powadzeniem stosowane są do wzmocnienia gruntów przy budowie takich obiektów jak:

  1. obiekty mieszkalne jedno oraz wielorodzinne;
  2. obiektów kubaturowych, a zatem przemysłowych, sportowych, handlowych oraz sakralnych;
  3. stacji benzynowych;
  4. stacji transformatorowych, słupów oświetleniowych oraz reklamowych, słupów energetycznych i wież telefonii komórkowej, słupów trakcji kolejowej, kominów oraz wież przemysłowych;
  5. obiektów mostowych, a także pomostów cumowniczych;
  6. zbiorników.

Pale prefabrykowane bez problemu nadają się do wykonania fundamentów palowych w wodzie, jak również w gruntach o bardzo niskiej wytrzymałości, a także dłużej odkształcalności. Co więcej, takie grząski grunt właśnie dzięki palom zostaje wzmocniony, dzięki czemu nadaje się on do użytku budowlanego. Można je instalować – wbijać nawet podczas mrozu.

Pale fundamentowe prefabrykowane bardzo chętnie wykorzystywane są na placach budowy, które mieszczą się w mieście, a zatem w sąsiedztwie innych budynków osiedlowych, szkół, przedszkoli, parków, obiektów sportowych itp. Budowa może generować duży problem logistyczny, wynikając z różnych utrudnień czy hałasu, na który mieszkańcy z reguły narzekają. Zastosowanie tego typu pali prefabrykowanych do stabilizacji gruntu znacznie skraca czas budowy, zmniejsza hałas i stopień zamieszczenia terenu. W takiej sytuacji jest to wręcz idealne rozwiązanie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości portalu Pale-Prefabrykowane

 

 

Related posts

zacznij podroz z naszym turystycznym portalem i odkryj zakamarki i ciekawostki - artykul sponsorowany turystyka - podrozuj on-line z poradnikiem turystycznym - zapraszamy
Spedycja Polska Anglia https://www.pinterest.com/pin/455004368580630799/ Oferujemy swą pomoc już na etapie decyzji o formie przesyłki, doradzamy i wspeieramy klientów. Kalkulujemy czas i cenę. Chcesz nadać paczkę, ale nie wiesz jak, nie wiesz gdzie no i zależy Ci na jak najlepszej cenie – świetnie trafiłeś – firma Eurotransport świadczy kompleksowe usługi spedycyjne zarówno w Polsce, jak i za granicą m. in. Włochy, Anglia. Wieloletnie tradycja, doświadczenie i rzetelność gwarantują jakość usług na najwyższym poziomie. Oferujemy przewozy całopojazdowe, częściowe, drobnicę oraz paczki do 30 kg, używamy pojazdów typu plandeka, izoterma, chłodnia, meblowóz, blaszak. Posiadamy zarówno auta mniejsze typu busów, jak duże ciężarówki typu tir oraz samochody z przyczepami o ładowności do 24 ton. Wiele z paczek dostarczanych przez naszą firmę dociera do adresata kolejnego dnia. Chcąc przesłać swoją paczkę, czy mebel zgłoś się do profesjonalistów – postaw na niezawodność – postaw na Eurotransport. Najlepsza jakoś, najlepsze ceny!
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315 imprezy okolicznościowe Radomsko http://dworkasztelan.pl/imprezy-okolicznosciowe