fbpx
BUDOWA KONSERWACJA MEBLE PORADY REMONT 

Jaka farba do drewna? Ochrona oraz naturalne piękno

Drewno to materiał wyjątkowy, wyróżnia się ponadczasowym, naturalnym pięknem, dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór drewnianych, mebli, akcesoriów do domu i ogrodu, a także drzwi i okien. Odpowiednio zabezpieczone odwdzięczy się wieloletnią trwałością i niezmiennie fantastycznym wyglądem. Szczególnie o drewno narażone na wpływ czynników zewnętrznym trzeba troszczyć się w sposób wyjątkowy. Dlatego powstała specjalna farba do drewna występująca w kilku wariantach, z których każdy cechuje się innymi właściwościami.

Farba do drewna i jej rodzaje

Można wyróżnić trzy podstawowe typy farb do drewna. Są to:

  •         Farba kredowa – rozcieńczalnikiem w niej wykorzystanym jest woda. Jej największą zaletą jest szybki czas schnięcia i brak nieprzyjemnego zapachu. Doskonale sprawdza się do malowania mebli, szczególnie że jest hipoalergiczna i bezpieczna dla dzieci. Tworzy ciekawe efekty wizualne, powierzchnia pomalowana farbą kredową może być matowa lub mieć artystyczne wykończenie. Nie jest jednak farbą bez wad – wykazuje się niewielką trwałością, dlatego nie jest polecana do powierzchni o dużej intensywności użytkowania
  •         Farba akrylowa – swoją popularność zyskała przede wszystkim dzięki swojemu ekologicznemu charakterowi. Akrylowa farba do drewna nie wydziela przykrego zapachu, jednocześnie przy tym dobrze kryjąc powierzchnię. W przeciwieństwie do farby kredowej jest trwała, dlatego można ją stosować na powierzchniach o średniej częstotliwości użytkowania. Ponadto jest łatwa w nakładaniu. Polecana szczególnie do drewnianych ścian, lamperii, ram okiennych i boazerii
  •         Farba alkidowa – to farba do drewna, która wykazuje się bardzo dużą trwałością, dlatego można ją stosować na powierzchnie często i intensywnie użytkowane. Należy jednak mieć świadomość, że schnie dłużej niż poprzednie dwa rodzaje farb, do 12 godzin (farba kredowa do 30 minut, farba akrylowa do 6 godzin). Jest odporna na wilgoć, a więc sprawdzi się do pokrycia i zabezpieczenia powierzchni drewnianych na zewnątrz. Jej wadą jest wydzielany zapach – intensywny i nieprzyjemny.

Farba do drewna do zadań specjalnych

Farba do drewna musi nie tylko nadać estetyczny wygląd powierzchniom drewnianym, ale również je skutecznie zabezpieczać i chronić przed wpływem czynników zewnętrznych. Narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych wymagają szczególnej ochrony. Farba powinna gwarantować wodoszczelność powłoki, konserwując drewno na długi lata. Ponadto dobrze jest, kiedy farba jest elastyczna, powłoka również przejmie tę właściwość. Wykonana ochronna powłoka powinna ponadto cechować się paro przepuszczalnością.

Chcąc zabezpieczyć drewniane konstrukcje i mosty, a także obiekty nadwodne, tj. jachty i łodzie, należy wybrać specjalną farbę do drewna zapewniającą długotrwałe zabezpieczenie oraz ochronę szczególnie przed wilgocią. Farba jachtowa dostępna jest Noxan.pl, jej skład bazuje na modyfikowanych alkidach. Wyróżnia się doskonałym przyleganiem do powierzchni i bardzo łatwą aplikacją.

Jak malować powierzchnie drewniane?

Farba do drewna pozwala na wykorzystanie dowolnej techniki malowania, wszystko zależy jednak od jej specyfiki. Łatwo nakłada się farby akrylowe w sprayu, które są płynne. Ponadto można zastosować tradycyjną metodę, czyli malowanie wałkiem lub pędzlem. Trzeba pamiętać, aby warstwa była równa, niekiedy konieczne jest nałożenie kilku warstw dla dobrego krycia.

Farba do drewna powinna zostać wybrana z uwzględnieniem kilku czynników. Inny produkt sprawdzi się do malowania drewnianych mebli w mieszkaniu, inny do mebli ogrodowych. Na rynku dostępne są też farby do zadań specjalnych, które wykorzystywane są do malowania jachtów i łodzi, a także mostów oraz drewnianych konstrukcji.

 

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fjaka-farba-do-drewna-ochrona-oraz-naturalne-piekno%2F&data=2018-04-25&tytul=Jaka farba do drewna? Ochrona oraz naturalne piękno): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56