fbpx
KONSERWACJA 

Korozja metali i jej zwalczanie

Korozja to stopniowe niszczenie tworzyw na skutek działania środowiska. Dotyczy ona przede wszystkim metali i stopów. Przyczynami korozji są procesy chemiczne, elektrochemiczne, biologiczne i mechaniczne. Korozja metali i ich stopów to najczęściej korozja elektrochemiczna.

Korozja metali często nazywana jest również rdzą. Warunkiem do jej powstania jest obecność tlenu i wody, kiedy mają na metal wpływ, to na jego powierzchni tworzy się rdza.

Znajomość mechanizmu korozji i czynników, które wpływają na jej szybkość, umożliwia zastosowanie różnorodnych zabezpieczeń.

Korozja metali — najważniejsze zabezpieczenia

Powłoki ochronne niemetaliczne – ich zadaniem jest izolowanie powierzchni metali od dostępu tlenu i wilgoci.

Metaliczne powłoki ochronne z metali o niższym od żelaza potencjale — poprzez zanurzenie w ciekłym metalu, natryskiwanie lub osadzanie elektrolityczne uzyskuje się powierzchnię ochronną, która izoluje metal od wpływu powietrza i wilgoci. W przypadku uszkodzenia takiej powłoki do roztworu nie będzie przechodziło żelazo, a tylko metal, który tworzy powłokę.

Metaliczne powłoki ochronne z metali o wyższym od żelaza potencjale – powłoki wykonane z miedzi, cyny lub niklu. Odgrywają swoją rolę tylko wtedy, gdy jest całkowicie szczelna. W momencie jej przerwania korozja postępuje intensywniej niż bez powłoki.

Ochrona katodowa – elementy konstrukcji, które narażone są na korodowanie, łączy się z ujemnym biegunem źródła prądu stałego. Dodatni biegun natomiast łączy się z grafitową płytką, która przylega do konstrukcji.

Ochrona protektorowa – do chronionego elementu przytwierdza się tzw. protektory. Protektor po jakimś czasie się zużywa i co jakiś czas musi być wymieniany na nowy.

Inhibitory – w kotłach parowych i instalacjach chłodniczych ciecz, która się w nich znajduje stanowi dla nich zagrożenie, dlatego dodawanie niewielkich ilości substancji absorbujących się na powierzchni metalu opóźnia procesy korozji.
 
 
 

Popularne tagi : papier antykorozyjny , smar antykorozyjny , papier VCI , folia VCI , worki VCI , antykorozja , zabezpieczenie antykorozyjne , środki antykorozyjne

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
korozja metali

Dojazd:

 

Related posts

https://codeengineers.com/pl/definition/77-x-x-22-x/Infografika-anglia-w-anglii-google.co.uk
Ślub to najważniejszy moment dla każdego. - zaręczyny na każdą kieszeń - Zależy nam na waszym szczęściu oferujemy śluby w niskich cenach.
Zerust®Axxanol™ 33 linkedin opinie minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-301
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-315 obiady na dowóz Radomsko http://dworkasztelan.pl/catering      torba słomkowa