Wykrywanie awarii wodnej – zgłoś się do fachowca!
Niezwykle trudno jest zlokalizować wyciek wody w ścianie, podłodze lub instalacji. Wielu z nas nie wie, jak rozpoznać, że taki problem występuje. Pierwszym sygnałem informującym o możliwości wystąpienia nieprawidłowości w instalacji wodno – kanalizacyjnej, jest spadek ciśnienia lub podwyższone rachunki za wodę, pomimo równomiernego zużycia na przestrzeni czasu. Kolejną oznaką, jest pojawienie się zawilgoceń na ścianach lub posadzkach. W wielu przypadkach, samodzielne wykrycie przecieku nie jest możliwe, z uwagi na zabudowę instalacji, dlatego pomoc specjalistów, będzie w tej sytuacji niezbędna.
Wykrywanie awarii wodnej – najczęstsze przyczyny wycieków
Wśród najczęściej występujących przyczyn przecieków wodnych, wymienia się
- nieszczelność lub pęknięcie rury bądź uszczelki
- uszkodzenie złącza
- błędnie zamontowaną, lub przestarzałą instalację
Wykrywanie awarii wodnej – metody
Wyciek wody może przysporzyć licznych problemów i skutkować ogromnymi stratami finansowymi, dlatego bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości, jak najszybciej go znaleźć. Lokalizacja, czyli bezinwazyjne wykrywanie awarii wodnej, która na ogół nie jest widoczna. Za pomocą specjalistycznego sprzętu, można odszukać wysięk w dość krótkim czasie. Aby wykluczyć przeciek z instalacji, niezbędne jest przeprowadzenie prób ciśnieniowych. W przypadku spadku ciśnienia w instalacji CO lub CWU, proces lokalizacji rozpoczyna się zwykle, od pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej, natomiast w przypadku wycieku wody zimnej, najczęściej za pomocą detektora gazu śladowego. Jednak jeśli próby nie wykazują spadku ciśnienia, trzeba rozważyć wyciek z kanalizacji, ale z uwagi na rozmiar i zabudowę tego systemu, wykonanie prób ciśnieniowych nie zawsze jest możliwe, dlatego skuteczną metodą będzie przeprowadzenie badań termowizyjnych. Natomiast, w przypadku występujących zawilgoceń na ścianach lub posadzkach, szybką i skuteczną metodą, będzie użycie miernika wilgotności.
- Metoda termowizyjna – kamera termowizyjna niezwykle szybko i skutecznie pokazuje wady budowlane i miejsca utraty ciepła. Niewątpliwymi zaletami takich pomiarów, jest pełna bezinwazyjność, wczesna diagnostyka i szybki wynik.
- Metoda z wykorzystaniem gazu śladowego – lokalizacja nieszczelności wodnych tą metodą, jest w pełni bezpieczna, szybka i niezawodna. Gaz wydostaje się pionowo przez szczeliny w uszkodzonej instalacji, przez powierzchnie utwardzone, a następnie jest wykrywany za pomocą miernika. Metoda pozwala bardzo dokładnie ustalić nawet niewielkie wycieki.
- Metoda z wykorzystaniem miernika wilgotności – umożliwia szybki pomiar bez żadnych uszkodzeń. Za pomocą wskaźnika, na podstawie neutralnej skali, ustalany jest wzrastający bądź malejący poziom wilgotności.
Warto jednak pamiętać, że profesjonalny sprzęt to nie wszystko. Istotną rolę w skutecznej lokalizacji przecieków, doborze urządzeń i metod, odgrywa także, doświadczenie fachowca, który z takimi sytuacjami mierzy się, na co dzień. Po przeprowadzeniu pomiarów i wykryciu przecieku powinien przedstawić protokół, który będzie podstawą do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024