fbpx
OGRÓD PORADY 

Dobór kamieni do ogrodu

W ogrodzie musi panować harmonia między zielenią, kamieniem i wodą.  Nie należy przesadzać z zadym z nich. Zbyt duże ilości kamienia w ogrodzie będą wyglądały nienaturalnie, topornie i chłodno. Nie powinno się również mieszać dużej ilości gatunków kamieni, będą się zlewały i nie będą wyglądały estetycznie.

Wybierając kamień do ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników – wytrzymałość na ścieranie, czynniki atmosferyczne oraz obciążenia. Ważna też jest kolorystyka oraz powierzchnia, by dobrze komponował się z roślinami i budynkami w pobliżu.

Popularne kamienie stosowane w ogrodzie

Marmur – występuje w różnych kolorach : szarym, białym, czarnym, różowym lub zielonkawym. Jest bardzo wytrzymały i twardy. Często używa się go w formie płyt do budowania np. schodów czy podestów.

Porfir – to potoczna nazwa stosowana do określania magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających strukturę porfirową (mieszanka dwóch generacji składników mineralnych). Kamień jest wytrzymały i twardy. Używa się go w formie płyt do budowy nawierzchni.

Bazalt – skała o barwie ciemnoszarej bądź czarnej. Jest trudna w obróbce lecz jest za to odporna na ścieranie i czynniki atmosferyczne. Sprawdza się także w budowie nawierzchni.

Kwarcyt – kamień o barwie jasnoszarej, szaroniebieskiej, brązowej lub żółtoczerwonej. Kwarcyt jest niesłychanie odporny na obróbkę mechaniczną. W ogrodzie stosuje się go najczęściej przy dekoracji oczek wodnych i budowy ogrodzeń.

Wapień – jest to kamień o jasnej barwie, podchodzącej w odcienie szarości i bieli. Wapień ulega wietrzeniu, jest mało odporny na ścieranie i nasiąkanie. By utrzymać go w dobrym stanie, należy go impregnować . Najczęściej stosowany jest w różnych rodzajach posągów, figurek a także używa się go do budowy murków.

Serpentynit – posiada barwę zieloną, niebieskozieloną, brunatną, czerwoną, żółtą lub czarną. Posiada do tego nieregularną powierzchnie nadającą wyjątkowego wyglądu. Jest wytrzymały, odporny na promieniowanie UV i nasiąkanie. Stosuje się go do budowy oczek wodnych.

Granit –  występuje w barwie szarej, żółtej, różowawej oraz czarnej. Jest twardy i wytrzymały a także odporny na ścieranie i nasiąkanie. Znajduje wszechstronne zastosowanie (ogrodzenia, nawierzchnie, schody itp) ze względu na swoją łatwość obrabiania i wytrzymałość. Pasuje do każdego typu ogrodów

Piaskowiec – kamień o barwie szarej, różowawej, szarozielonej a nawet czarnej – zależnie od rodzaju. Jest mało odporny na ścieranie i nasiąkanie. Stosuje się go do budowy murków oporowych oraz murowanych altan. Jego największym plusem są walory estetyczne i umiarkowanie niska cena.

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fdobor-kamieni-do-ogrodu%2F&data=2017-06-06&tytul=Dobór kamieni do ogrodu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56